Ogłoszenie Windowsa 11 mogło być małą niespodzianką dla wielu. Mówiło się bowiem, że W10 będzie ostatnim system operacyjnym Microsoftu i będzie on po prostu rozwijany aktualizacjami. Gigant na rynku IT postanowił jednak obrać nieco inną strategię i powołać do życia „jedenastkę”. Na ten moment wiemy jednak, że nie wszystkie opcje będą dostępne od razu.

Aplikacje z Androida uruchomisz na Windowsie 11, ale…

Jedną z pierwszych informacji, które dobiegły ze świata Windows 11 był fakt, że nowy system operacyjny Microsoftu będzie posiadał program na wzór emulatora aplikacji z Androida. Taka funkcjonalność z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom, jednak już na starcie pojawiły się też pewne zastrzeżenia.

Okazało się bowiem, że wspierane przez Windows aplikacje z Androida obejmą tylko zasoby sklepu Amazon. Tym samym nie będzie to odzwierciedlenie 1:1 Google Play i jego wszystkich bogactw. Mimo wszystko, użytkownicy otrzymają dostęp do najpopularniejszych apek mediów społecznościowych czy rozrywkowych.

jeszcze nie w tym roku

Microsoft już teraz zapowiedział jednak, że wsparcie dla androidowych aplikacji będzie mocno opóźnione. Windows 11 dla każdego użytkownika ma być dostępny pierwszej połowie 2022 roku, a omawiana funkcjonalność nie wcześniej jak w okolicach czerwca. Wychodzi zatem na to, że przez kilka lub kilkanaście tygodni, użytkownicy nie będą mogli korzystać ze wszystkiego, czym kusił producent systemu operacyjnego.

Oficjalnie Microsoft nie podał powodu, dla którego włączenie tej funkcji zostało mocno obsunięte w czasie. Warto bowiem zaznaczyć, że według wstępnych informacji, emulacja aplikacji z Androida miała pojawić się jeszcze w tym roku. Nieoficjalnie mówi się o tym, że Microsoft ma jeszcze sporo do dopracowania w kwestii oferowanego bezpieczeństwa.

Z dwojga złego lepiej żeby przedsiębiorstwo z Redmond opóźniło nieco swoje plany, niż miało wydać aplikację, która będzie zagrać bezpieczeństwu użytkowników. Mowa tutaj bowiem o naprawdę wrażliwych danych, gdyż sklep z aplikacjami Amazon oferuje nie tylko apki społecznościowe, ale również takie, obsługujące mikropłatności.