Trzecia już generacja serii Galaxy Z zadebiutowała 11 sierpnia 2021 roku. Samsung nie starał się na nowo odkryć koła, a jedynie ulepszył to, na co skarżyli się użytkownicy. Tym samym możemy mówić o małym przełomie, bowiem Z Fold3 oraz Flip3 niejako podbiły smartfonowy rynek. Oczywiście nie możemy tutaj mówić o udziale takim, jaki nadal mają tradycyjne urządzenia, jednak już teraz widać pewne trendy.

Galaxy Z Fold3 oraz Flip3 – co mają do zaoferowania? Ile kosztują? 

Wiele osób nadal nie jest przekonanych co do składanych smartfonów. Nic w tym dziwnego! To nadal nowość, która nie została w pełni zweryfikowana przez rynek. W tym momencie warto zatem przybliżyć, co aktualnie sprzedawana seria Z ma do zaoferowania. Na pierwszy ogień weźmy Galaxy Z Fold3 – smartfon rozkładany niczym gazeta. Ten model może pochwalić się ekranem zewnętrznym Dynamic AMOLED 2X HD+ o przekątnej 6,2 cala i rozdzielczości 2268x832px. Wartym odnotowania w tym miejscu jest fakt, że wyświetlacz posiada odświeżanie 120 Hz. Magia zaczyna się jednak po rozłożeniu urządzenia, gdzie na użytkownika czeka gotów do pracy panel Dynamic AMOLED 2x Display o przekątnej 7,6 cala. Podobnie jak wcześniej wymieniony, ten również ma odświeżanie na poziomie 120 Hz, jednak nieco niższą rozdzielczość – 2208x1768px. Za płynną pracę odpowiada tutaj układ Snapdragon 888 wspomagany 12 GB pamięci RAM, a także bankiem danych 256 lub 512 GB. Samsung nie zapomniał też o trzech obiektywach, całkiem przyzwoitym akumulatorze 4400 mAh z szybkim ładowaniem oraz ładowaniem bezprzewodowym, a także pakietem łączności bezprzewodowej – 5G, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6E.  Miłym dodatkiem jest obsługa eSIM oraz certyfikat IPX8. Cena za wersję urządzenia z 256 GB pamięci wewnętrznej to 8299 złotych, natomiast za 512 GB trzeba wyłożyć na stół kwotę 8799 złotych.

Galaxy Z Flip3 to już koncepcja zupełni inna niż w przypadku Folda. Tym razem mamy do czynienia ze składaniem znanym chociażby z popularnej Motoroli Razr. Flip3 wyposażony jest zatem w nieco inny rozkład ekranów – zewnętrzny to 1,9-calowy Super AMOLED o rozdzielczości 512x260px, natomiast główny panel to Dynamic AMOLED 2X o przekątnej 6,7 cala oraz rozdzielczości 2640x1080px. Podobnie jak w przypadku swojego brata, Flip3 również wyposażony został w 120 Hz odświeżania. Nie mniej interesująco prezentuje się również lista podzespołów smartfona. Mamy tutaj do dyspozycji ten sam układ Snapdragon 888, tym razem wspierany o „jedynie” 8 GB pamięci RAM. Dodatkowo użytkownicy mogą magazynować swoje dane na kościach 128 lub 256 GB. Z racji, że bryła smartfona jest mniejsza, Flip3 to również zauważalnie mniejsza bateria – ogniwa posiadają łącznie 3300 mAh. Nie zapomniano jednak o szybkim oraz bezprzewodowym ładowaniu. Podobnie jak w przypadku Folda, producent pokusił się o zaimplementowanie łączności 5G, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, a także certyfikatu IPX8. Galaxy Z Flip3 można nabyć w cenie 4799 lub 4999 złotych.

Świetna sprzedaż smartfonów tworzy obiecującą przyszłość dla serii Galaxy Z

W samej Korei Południowej, w przedsprzedaży nabyto ponad 800 000 sztuk smartfonów z serii Galaxy Z. ¾ z nich zostało zamówionych u lokalnych operatorów komórkowych, natomiast około 200 000 zamówień pochodzi z oficjalnych źródeł sprzedaży Samsunga. Ciekawostką może być fakt, że użytkownicy nieco częściej decydowali się na Flipa3, który mocno przywodzi na myśl stare telefony z klapką. Oczywiście decyzja konsumentów w dużej mierze podyktowana jest też portfelem, bowiem Flip3 jest znacząco tańszy od Folda3.

Co może wskazywać na teraźniejszy i przyszły sukces składanych smartfonów Samsunga? Przede wszystkim jedna statystyka – liczba zamówień przedpremierowych na nowe Galaxy Z jest dziesięć razy większa niż identyczne wskazanie przy Galaxy Z Fold2. Idąc tym tropem, południowokoreański producent może wprowadzić składane smartfony do tak zwanego mainstreamu już w przeciągu kilku najbliższych lat.