Ułatwienia dostępu to szczególnie ważny aspekt dla osób, które borykają się z pewnymi niepełnosprawnościami. Mowa tutaj nie tylko o braku kończyn, ale też o takich, zdawałoby się prozaicznych rzeczach, jak ślepota barw. Smartfony z Androidem idą jednak o krok dalej i wraz z najnowszą aktualizacją wprowadzają obsługę systemu przy pomocy mimiki twarzy.

Obsługa smartfona bez użycia rąk? To możliwe!

Najnowszy pakiet ułatwień dostępu na Androida nie jest jeszcze dostępny w Google Play. Oficjalnie do dystrybucji trafi w najbliższym czasie, jednak zainteresowani mogą pobrać aplikację ze źródła zewnętrznego. Przyjrzyjmy się, co dokładnie oferuje obsługa mimiki twarzy na Androidzie.

Obsługa zdaje się być całkiem prosta, bowiem obsługuje gesty, które każdy z nas potrafi z łatwością wykonać. Mowa tutaj o otwarciu ust, uśmiechu, podniesieniu brwi czy spoglądaniu w dany kierunek. Każdą z opcji można przypisać samodzielnie, co z pewnością będzie przydatną funkcją. Z góry narzucone gesty nie muszą przecież podobać się każdemu. Co więcej, „wrażliwość” na mimikę można dostosować, dzięki czemu przypadkowe działania mogą być zminimalizowane.

Google ostrzega jednak, że ta funkcja ułatwienia dostępu mocno wpływa na czas pracy baterii. Osoby z najnowszymi smartfonami o dużej pojemności akumulatora nie powinny martwić się zanadto, jednak użytkownicy tańszych urządzeń z małą baterią mogą już mocno odczuć zmiany.

Kiedy nowy pakiet ułatwień dostępu pojawi się na smartfonach?

Osoby, które nie chcą pobierać nowego pakietu ułatwień dla Androida ze źródeł zewnętrznych muszą wziąć nieco na wstrzymanie. Aktualizacja przynosząca obsługę systemu przy pomocy mimiki twarzy prawdopodobnie ujrzy światło dzienne wraz z finalną premierą Androida 12.

Data tego wydarzenia nie jest jednak dokładnie znana, a zatem odpowiedź na pytanie z nagłówka nie będzie zbyt precyzyjna. Nowy pakiet ułatwień dostępu dla Androida na pewno pojawi się w tym roku, a co bardzo prawdopodobne, na przestrzeni najbliższych tygodni. Wszyscy zainteresowani nową funkcjonalnością systemu powinni bacznie śledzić portale branżowe, bowiem premiera Androida 12 na pewno nie przejdzie bez echa.