Fani produkcji mobilnych na pewno czasem zastanawiają się, czy nie dokupić do swojego urządzenia dedykowanego kontrolera i zagłębić się w rozgrywkę jeszcze bardziej. Nierzadko jednak oszczędzamy baterię czy dbamy o to, by smartfon nie uległ przegrzaniu. Teraz jednak GPD może wybawić ludzkość z tego problemu.

GPD XP – Nintendo Switch z Androidem?

GPD (GamePad Digital) XP to produkt, który może w pewien sposób przypominać konsolę przenośną od Nintendo, jednak nie jest to typowy klon. Urządzenie posiada ekran o przekątnej 6,81 cala, a zatem nieco większej niż spora część smartfonów. Tutaj jednak różnice względem inteligentnego telefonu się nie kończą, bowiem konsola wyposażona jest jeszcze w zestaw kontrolerów, które można wymieniać, konfigurując układ klawiszy pod siebie.

Z lewej strony urządzenia na stałe przymocowana jest gałka, klawisze kierunkowe oraz zestaw pomniejszych klawiszy, których funkcjonalność zapewne będzie można przypisać, po prawej natomiast czeka port, w który można wpiąć dwie różne końcówki. Z jednej strony mamy do dyspozycji panel z gałką, przyciskami niczym z kontrolera od Xboxa, a także dwa mniejsze przyciski. Z drugiej strony możemy wybrać opcję z czerwonym przyciskiem oraz klawiszami od 1 do 4.

Specyfikacja techniczna konsoli nie jest najgorsza

Trudno mówić o tym, by GPD XP miało stać się pogromcą rynku. Mimo wszystko jednak, specyfikacja nie jest aż tak tragiczna. Urządzenie wyposażono w układ MediaTek Helio G95 oraz 6 gigabajtów pamięci RAM. O długi czas pracy zadba natomiast akumulator o pojemności 7000 mAh. XP może pochwalić się też sporą ilością miejsca na dane, bowiem „dysk” posiada tutaj pojemność 128 GB.

GPD XP to nie tylko gry!

Warto też zauważyć, że nowa konsola od GPD to nie tylko gry. Z powodzeniem możemy używać tego urządzenia niczym tradycyjnego smartfona (choć z pewnymi ograniczeniami), a to dzięki obsłudze LTE. Niestety nie będzie można wykonywać z niego połączeń czy pisać SMS-ów.

Cena ani dostępność GPD XP nie jest jeszcze znana. Na ten moment wiemy tylko, że będzie to urządzenie nader interesujące!