Gry na Androida cieszą się naprawdę dużą popularnością. Głównie ze względu na to, że niemal każdy ma swojego smartfona zawsze pod ręką. Podobnie jak w świecie gier komputerowych, również produkcje mobilne podzielone są na kategorie. Jednymi z najpopularniejszych są symulatory, a także gry akcji, jednak spore grono fanów zgromadziły również gry karciane. Nowoczesne „karcianki” znacząco różnią się od tradycyjnych gier, takich jak poker, wojna czy oczko – bitwa mitycznych postaci okraszona realistyczną oprawą audiowizualną to tylko część tego, co oferują nowoczesne gry karciane na Androida.

Klasyczne gry karciane na Androida

Mimo, że gry w których efekty mogą przyprawiać o ból głowy podbijają listy przebojów, w sklepie Google Play nie brakuje tradycyjnych gier karcianych przeniesionych do świata wirtualnego. Jedną z nich jest chociażby znany każdemu pasjans od Classic Solitaire Card Games. Produkcja ta oferuje przede wszystkim znaną każdemu rozgrywkę o jasnych zasadach z dość znanymi motywami „wirtualizacji”. Możliwa jest bowiem zmiana motywu tła czy kart oraz wybranie jednego z kilku rodzajów punktacji.

Gracze lubujący się w nieco bardziej zaawansowanych „karciankach” z pewnością przeniosą swój wzrok na pokera. Jedna z najpopularniejszych gier karcianych na świecie doczekała się dziesiątek adaptacji w Google Play. Wartymi zauważenia są jednak produkcje od Zynga oraz Youda Games. Pierwszy z producentów starał się przede wszystkim oddać klimat kasyna i emocje, towarzyszące rozgrywce przy stole pełnym doświadczonych graczy. Zynga Poker to długa lista stołów oraz turniejów, jackpoty oraz tysiące graczy z całego świata zgromadzonych w jednym miejscu. Governor of Poker 3 to natomiast produkcja nieco mniej stawiająca na realizm. Bajkowa oprawa graficzna i świat rodem z dzikiego zachodu mogą kojarzyć się z grą dla dzieci, jednak nic bardziej mylnego! Fascynująca podróż po krainie kowbojów potrafi wciągnąć na długie godziny, bowiem w grze zaimplementowano system poziomów, turnieje oraz wyzwania.

Fani hazardowych emocji nie muszą jednak pobierać specjalnych aplikacji, tak jak ma to miejsce w przypadku pokera, by cieszyć się zabawą rodem z kasyna w Las Vegas. Aby zagrać w kasyno online automaty, nie musisz ich pobierać, bowiem zabawa dostępna jest z poziomu przeglądarki.

UNO! – znana od lat familijna gra karciana wkroczyła w świat Androida z przytupem. Producent Mattel163 wprowadził długą listę innowacji, która znacząca odróżnia wersję wirtualną od fizycznej talii kart. Przede wszystkim w świecie aplikacji możliwe jest implementowanie różnego rodzaju akcji sezonowych przy pomocy kilku kliknięć. I tak, w sezonie świątecznym karty mogą przybrać wzory mikołaja czy reniferów, a sezon wakacyjny obfitować może w szaloną, letnią oprawę. Zasady gry w UNO nie są specjalnie trudne. Gracze muszą wybrać jedną z kart „na ręce” tak, by pasowała ona do tej znajdującej się na stole. Dopasowanie może mieć różny wymiar – od koloru, poprzez cyfrę, na symbolu kończąc. Prosta rozgrywka i dowolność w kwestii ilości graczy sprawiła, że fizyczna odmiana tej gry podbiła serca milionów rodzin, a wirtualne UNO pnie się w rankingach sklepu Google Play.

Gry karciane, które znają wszyscy

Niektórych gier fanom elektronicznej rozrywki nie trzeba przedstawiać. Tak jest między innymi w przypadku Heartstone. Multiplatformowa gra karciana wydana przez Blizzard już na długo przed premierą była na ustach graczy. Osobom, które niekoniecznie obcowały z tą produkcją, warto przedstawić krótki rys zasad: gracze mają za zadanie stworzyć swoją talię, w skład której wchodzą mityczni bohaterowie świata Warcraft, a następnie pojedynkować się z innymi graczami lub komputerem.

Kolejną grą karcianą, która swoje korzenie ma w znanym niemal każdemu świecie jest Pokemon TCG Online. Osią rozgrywki, podobnie jak w przypadku Heartstone, jest kolekcjonowanie kart mitycznych stworzeń. Następnie gracz musi wybrać część z nich i stawić czoła przeciwnikom z całego świata, za wygraną zdobywając przede wszystkim cenne punkty doświadczenia.

Gry karciane oparte o słynne uniwersa

Uniwersum Wiedźmina, głównie dzięki produkcji CD Project, zna chyba każdy fan gier wideo. Zaimplementowana w wiedźmińskiej serii minigra Gwint doczekała się pełnoprawnej, multiplatformowej adaptacji. Podobnie jak w Heartstone, gracze mają do wyboru dziesiątki kart postaci oraz umiejętności, którymi posługują się w walce z przeciwnikiem. Zdobycie silnej talii nie jest jednak łatwe i wymaga sporo umiejętności, a czasem też pieniędzy. Mimo to, polska gra karciana ma w Google Play ponad 300 tysięcy pobrań i liczba ta ciągle rośnie.

Seria The Elder Scrolls autorstwa Bethesdy przyciągnęła przed monitory miliony graczy. Zaawansowane RPG, mocno ubogacone przez modyfikacje, nadal potrafi dać godziny dobrej zabawy. Na fali sukcesu i rozgłosu, szczególnie części Skyrim, powstało The Elder Scrolls: Legends – strategiczna gra karciana F2P. Jak wskazują autorzy, produkcja jest przyjazna dla początkujących graczy, choć nie brakuje w niej emocji. To, co odróżnia Legends od innych produkcji, to kampania solowa. W grze znajduje się bowiem cykl rozgrywek przeciwko komputerowi z licznymi nagrodami.

Usatysfakcjonowani mogą się czuć także fani świata Warhammer. The Horus Heresy: Legions to karciana strategia, dzięki której można nie tylko poznać historię oraz bohaterów kultowej produkcji, ale również wpłynąć na dalsze losy galaktyki, przedstawionej w Warhammer 40 000. W The Horus Heresy zaimplementowano system gildii, dzięki któremu w łatwy sposób można stawać w szranki w pojedynkach grupowych.

Fabularna gra karciana? Cultist Simulator zaprasza w skromne progi

 Cultist Simulator to gra osobliwa pod wieloma względami. Przede wszystkim, połączenie kart oraz zaawansowanej fabuły nie należy do najpopularniejszych rozwiązań. Po drugie, oprawa graficzna oraz opowiadana historia są zagadkowe i nieco mroczne. Po trzecie i ostatnie – gra nie posiada samouczka! Jak mówi wydawca, wyzwanie polega na tym, by samemu dojść do tego, jak powinna przebiegać rozgrywka.

Oś fabularna umiejscowiona została w latach 20. XX wieku w świecie inspirowanym twórczością H. P. Lovecrafta. Gracze rozpoczynają swoją „przygodę” z wyznawcami nadnaturalnych światów, w ostateczności przejmując dowodzenie nad tajemniczym kultem. O dalszych losach jego historii można decydować za pomocą kart. Fabuła jest zatem otwarta i nieliniowa, dając każdemu naprawdę duże pole do własnego ułożenia historii.

Mechanika gry opiera się właściwościach kart i odpowiednim ich łączeniu. Dzięki kombinacjom, historia opowiadana w wirtualnym świecie może iść naprzód, po myśli (lub też nie) gracza. Rozpoczynając jako szeregowy wyznawca sekty, gracz musi piąć się po szczeblach „kariery”, zdobywając zaufanie innych wyznawców. Po umiejętnym rozegraniu tej części fabuły, rozgrywka zmienia nieco formę, oddając do dyspozycji graczy decyzje dotyczące kierunku rozwoju kultu, pozyskiwania nowych wyznawców czy rywalizacji z innymi wyznaniami.