Produkcje nastawione na urządzenia mobilne, to zazwyczaj mało ważące platformówki, gry logiczne, bądź zręcznościówki. Sporo wydawnictw stara się wyłamać poza konkurencję, lecz skutki takich działań często są dość mizerne. Mimo to znalazło się kilka perełek, które pokazują, że przy dobrym pomyśle i realizacji, wszystko jest możliwe, a ograniczeniem graczy pozostaje jedynie wyobraźnia.

Don’t Starve: Pocket Edition

Zestawienie zaczynamy od jednej z najlepszych gier przygodowych w historii. Don’t Starve: Pocket Edition przenosi kultową (ponad 6 milionów graczy!) grę Don’t Starve z PC-tów na telefony. W produkcji studia Klei Entertainment wcielamy się w Wilsona, nieustraszonego dżentelmena z naukowym zacięciem, który został uwięziony w tajemniczym, nieprzystępnym świecie. Aby uciec i znaleźć drogę do domu, Wilson musi się nauczyć wykorzystywać elementy otoczenia i jego mieszkańców.

Otwarty świat obfituje w masę niebezpieczeństw, niezwykłych stworzeń oraz niespodzianek. Mamy mechaniki survivalowe, dzięki którym możemy tworzyć nowe przedmioty i konstrukcje, aby dłużej przetrwać, lecz w głównej mierze powinniśmy się skupić na odkrywaniu tajemnic tego niezwykłego świata.

Terraria

„Minecraft 2D” to określenie bardzo bolące społeczność tej gry. Terraria oferuje znacznie większą liczbę unikalnych przedmiotów, które mają własne, ciekawe zastosowanie. Dzięki ogromnej liczbie modyfikacji poprawne jest stwierdzenie, że Terraria oferuje dosłownie wszystko, o czym można tylko pomyśleć. Mamy tutaj cykl dnia i nocy, rozbudowany crafting, walki z bossami, rozwój postaci, potwory, fabułę i znacznie więcej! Najciekawszy jest jednak fakt, że wszystko to zajmuje naprawdę niewiele miejsca w pamięci, więc produkcja Re-Logic nie zmusza graczy mobilnych do odinstalowania zdjęć, filmów czy innych aplikacji.

Ciekawe jest również to, że poza podstawowymi mechanizmami gry, Terraria posiada kilka elementów, których nie ma w grach, z których czerpie inspiracje. Poprzez ukończenie określonych zadań (np. pokonując bossa albo zdobywając dodatkowe serce), gracz może zachęcić bohaterów niezależnych, aby zamieszkali pomieszczenia, które zbudują. Mogą to być: kupiec, driada, budowniczy, handlarz bronią, sukiennik, czarownik, mechanik, pielęgniarka oraz wiele więcej.

Minecraft

Czy kogoś dziwi widok tego tytułu na pierwszym miejscu? Raczej nie, a to za sprawą prostych zasad tej produkcji oraz nieskończonych możliwości sześciennych bloków. Minecraft jest grą bez określonych celów, lecz bardzo ważne jest przetrwanie (szczególnie w trybie survival). Naszą postać musimy zaopatrzyć w pożywienie, ekwipunek niezbędny do walki, a w późniejszych etapach możemy również poruszać się po rozbudowanych światach, takich jak Nether i End. Można również hodować zwierzęta i zboże lub eksplorować mapę w poszukiwaniu ciekawych miejsc i obiektów.

Zebrane surowce możemy wykorzystać do budowania wybranych przez siebie rzeczy. W sieci od dawna krąży wiele zrzutów ekranu, które pokazują odtworzone w skali 1:1 rzeczy ze świata rzeczywistego. Do takich projektów należy, chociażby wieża Eiffla, Pałac Kultury i Nauki, Koloseum w Rzymie czy Katedra Notre-Dame. Gracze odtworzyli również kultowe miejsca z filmów, seriali czy gier, takie jak Hogwart, Gwiazda Śmierci i Novigrad z trzeciej części Wiedźmina.

Oblicze gry zmieniają również modyfikacje, które znacznie wykraczają poza ramy przyjęte przez twórców Minecrafta. Immersive Engineering dostarczy nam niesamowitych maszyn, The Aether II pokaże graczom przeciwieństwo Netheru, czyli niebo, a Advanced Rocketry wyniesie nas w kosmos i pozwoli eksplorować odległe światy i planety.