Już na początku 2021 roku obserwatorów świata elektroniki doszły słuchy, jakoby AMD miało podjąć szeroko zakrojoną współpracę z Samsungiem. Przede wszystkim na płaszczyźnie produkcyjnej, ale jak się później okazało, również projektowej. Po kilku miesiącach wiemy już nieco więcej, a ostatnie doniesienia wskazują na jeszcze lepsze wiadomości, niż można było się tego spodziewać.

Ze związku AMD i Samsunga powstał nowy procesor mobilny

Oficjalnie potwierdzona została informacja o tym, że AMD i Samsung pracują nad układem mobilnym, wyposażonym w GPU sygnowane logiem Radeona. Jego premiera ma odbyć się w lipcu, ale poza wiadomościami o wydajności ważny jest również inny aspekt – Koreańczycy nie zamierzają robić z procesora ekskluzywnego układu dostępnego na wyłączność – są oni otwarci na propozycję współpracy z zainteresowanymi przedsiębiorstwami. Jak dotąd nie znamy jednak nazwy układu, jednak prawdopodobnie będzie to Exynos 2200.

Jednym z pierwszych partnerów biznesowych Samsunga w sprawie nowego procesora będzie Vivo. Tak przynajmniej twierdzi jeden z twitterowych leakerów. Wykorzystujący architekturę RDNA 2 AMD może również zagościć we flagowych modelach tego azjatyckiego producenta. Jest bardzo dobra informacja dla fanów Vivo, ale nie tylko dla nich! Jak wiadomo, niekiedy z procesorów Exynos korzystają również Motorola, Lenovo i Meizu. W połączeniu z informacjami o tym, że układ Samsunga i AMD może być wykorzystywany nie tylko w smartfonach, mamy nadzieję na kilka ciekawych urządzeń mobilnych, takich jak laptopy czy tablety.

Wydajność nowego procesora Exynos

Oficjalne dane nie są jeszcze znane, jednak już na początku roku pojawiły się pierwsze przecieki. Biorąc je pod uwagę można wskazać, że nowy układ od AMD i Samsunga znacząco przeważa nad konkurencją z Apple A14 na czele. Według nieoficjalnych informacji, w niektórych przypadkach może być to przyrost mocy o 200%, jednak średnio jest to ¼ tej liczby.

Takie dane są prawdopodobne, jednak niczego nie możemy być pewni. Aktualnie są to tylko spekulacje, bowiem wyniki opierają się o słowa jednego z użytkowników Twittera, które nie są potwierdzone żadnymi zdjęciami czy materiałami wideo.

Więcej informacji o wydajności otrzymamy prawdopodobnie w przeciągu kilkunastu najbliższych dni, bowiem premiera układu zbliża się wielkimi krokami. Co prawda na urządzenia z nowym procesorem Exynos przyjdzie nam poczekać, jednak już teraz Samsung i AMD zaczyna budować marketingową otoczkę.

Od czego zaczęła się „znajomość” AMD i Samsunga?

Utworzenie wspólnego układu może budzić w niektórych dozę zdziwienia. Warto jednak wiedzieć, że samo partnerstwo biznesowe tych dwóch przedsiębiorstw jest już całkiem długie. Pierwszy mimo wszystko był jednak projekt flagowego procesora mobilnego, który Samsung chciał wyprodukować z AMD. Następnie ze swoim zadaniem nie do końca wywiązywało się  TSMC – największy na świecie kontraktowy producent układów scalonych. Już od dłuższego czasu „czerwoni” nie produkują układów scalonych we własnych fabrykach, oddając je właśnie w ręce wyżej wymienionego przedsiębiorstwa. Problemy z dostępnością materiałów oraz zdecydowane nagromadzenie obowiązków TSMC sprawiło, że AMD zgłosiło się do Samsunga. Ten ochoczo odpowiedział nie tylko na prośbę „czerwonych”, ale również kilku innych firm.

Przeniesienie lub podzielenie zobowiązań pomiędzy TSMC a Samsunga nie jest jednak łatwe i proces ten trwa już dłuższy czas. Warto jednak zauważyć, że taki obrót spraw może wyjść na dobre nie tylko przedsiębiorstwom, ale również konsumentom, czego dowodem jest choćby omawiany nowy Exynos.

Samsung ma również silne argumenty stojące za tym, by to właśnie wraz z ich pomocą produkować układy scalone i zaspokajać swoje potrzeby na te części elektroniczne. Nowoczesne fabryki z dużymi możliwościami pozwalają nie tylko na sprawną produkcję, ale również implementację procesu 3 nm w układach.