Platformówki od lat cieszą się sympatią i nie wydaje się, żeby kiedykolwiek miały ją stracić. Co chwilę na rynek wchodzi nowa gra, która oferuje jeszcze lepszą szatę graficzną, udźwiękowienie czy coraz to bardziej zawiłe poziomy. Jakie są najlepsze gry platformowe obecne aktualnie na rynku?

Sonic The Hedgehog 2 Classic

Zestawienie otwiera kultowa postać Sonica, który po raz kolejny wyjdzie naprzeciw Dr. Eggmana próbującego znaleźć siedem Szmaragdów Chaosu do skompletowania ostatecznej broni – Jaja Śmierci. Na kultowego jeżyka czeka szereg wyzwań oraz walk z wrogami. Wszystko zostało zachowane w pixelowej oprawie graficznej, a do sterowania potrzebne są nam jedynie dwa przyciski. Jeden z nich służy do poruszania się, a drugi do skakania. Klimat na pewno nie podpasuje każdemu, gdyż mamy tu do czynienia z dość starą produkcją, lecz jest to na pewno produkt warty poświęcenia, chociaż kilkunastu minut.

Prince of Persia: Escape

Czy marzyliście kiedykolwiek, o tym, żeby zagrać w legendarny klasyk na urządzeniach mobilnych? Teraz jest to możliwe, a to wszystko za sprawą Prince of Persia: Escape wydanego przez francuskie Ketchapp. Gra oferuje klasyczną rozgrywkę, w której będziemy przechodzić po coraz to trudniejszych poziomach, aby finalnie wydostać się z lochów. Gra ma bardzo przyjemną oprawę graficzną, a urozmaicenia są wprowadzane powoli oraz stopniowo, tak aby gracze mogli na spokojnie przyzwyczaić się do jednej mechaniki przed poznaniem kolejnej. Dzięki temu nie mamy poczucia przygniecenia nowymi informacjami, których nadmiar skutecznie zniechęca do wielu produkcji.

Na minus możemy na pewno zaliczyć brak jakiejkolwiek fabuły, której postępy moglibyśmy odblokowywać wraz z kolejnymi etapami. Gracze narzekają również na muzykę, która pojawia się stosunkowo rzadko, przez co jesteśmy skazani na słuchanie jedynie odgłosów skoków i upadków naszej postaci oraz wysuwających się kolców. Długie wczytywanie się gry na ekranach ładowania może okazać się udręką dla osób posiadających starsze bądź mniej wydajne telefony. Posiadacze lepszych urządzeń nie powinni jednak bać się o ten aspekt rozgrywki.

Jetpack Joyride

Pierwsze miejsce na liście należy do produkcji od twórców Fruit Ninja. Głównym bohaterem gry jest Barry Steakfries, pracownik w przedsiębiorstwie produkującym gramofony. Wracając z domu, przechodzi  on obok tajnego laboratorium i zauważa tam plecak odrzutowy. Barry niszczy ścianę, kradnie jetpacka i w tym momencie rozpoczyna się rozgrywka, którą gracz może kierować.

Sterowanie jest bananie proste i dotyczy tylko jednego przycisku. Gdy naciśniemy na ekran, to Barry zwiększy swoją wysokość, a gdy puścimy ekran, to analogicznie Barry zacznie spadać. Warto również zaznaczyć, że nie możemy kontrolować szybkości, z jaką lecimy.

Gra oferuje misje, które polegają zazwyczaj na zdobyciu określonej ilości monet, zniszczeniu pojazdów, czy zabiciu naukowców. Za każdą misję otrzymujemy gwiazdki, które następnie można wymienić na poziom doświadczenia i otrzymać nagrodę w postaci monet. Co można kupić za zdobyte fundusze? Różne rzeczy – począwszy od nowego plecaka odrzutowego, przez ulepszenia pojazdów, kończąc na gadżetach.

Jetpack Joyride został pozytywnie przyjęty przez graczy oraz krytyków. W 2012 roku otrzymał on trzy wyróżnienia od Pocket Gamer w kategorii najlepszej gry, najlepszej gry dotykowej na iPhone’a oraz najlepszej gry Action/Arcade. Metacritic wystawiła produkcji Halfbrick Studios notę 90/100.